Ismét elmondhatjuk: nemcsak az iskola, hanem az Alapítvány is nyertes!
A Székely Mihály Szakképzésért Alapítvány folyamatosan figyelemmel kíséri iskolánk a „Székely” életét. Arra törekszik, hogy megragadjon minden alkalmat a Székely Mihály Szakképző Iskolába és Kollégiumba járó diákok támogatására, az iskola népszerűsítésére.
Sok erőfeszítést tesz azért, hogy pályázati programokkal anyagilag is hozzájáruljon a diákok tanulásához, tapasztalatszerzéséhez, nyelvtanulásához.
2015 után, 2016-ban is nyertes lett az Alapítvány által benyújtott Erasmus+ pályázat, 8 tanuló – 4 vendéglős, 1 pincér, 1 szakács, 2 kereskedő – jelenleg 4 hetes külföldi szakmai gyakorlatát töltheti Portugáliában – Barcelosban. Ez a mediterrán település, mely az óceán közelében található gyönyörű város, turisztikai vonzerő. A kellemes időjárás, az emberek kedvessége (igaz kevesebben beszélik az angolt), a mediterrán kultúra a munka mellett lehetőséget ad kikapcsolódásra is az egész térségben.
Az Alapítvány 14.348 euró pályázati támogatást nyújt a kiutazó diákoknak, remélve a későbbi hasznosulását.
Köszönjük Kohut Andrásné kuratórium elnökének, Szakácsné Szűcs Marianna kuratóriumi tikárnak, Balczó Judit tanárnőnek, hogy sikeres pályázatot írtak és a kiutazást megszervezték számunkra. Hazaérkezésünk után beszámolunk a részletekről.
Bencsik Miska 13.D, Németh Erik 13.D, Varga Tamás Benjámin 11.I, Gunda Dávid 11.I, Kovács Mónika 14.D, Czeglédi Tímea 14.D, Nemes Evelin 14.D, Fodor Erika 14.D
Portugáliában a „székelyes diákok”
A Székely Mihály Szakképzésért Alapítvány kihasználva előző évi kapcsolatait, ismét benyújtotta az Erasmus+ mobilitási pályázatát bízva abban, hogy a Székely Mihály Szakképző iskola diákjait és pedagógusait támogatni tudja a külföldi gyakorlat és tapasztalatszerzés lehetőségével.
Az öröm bekövetkezett, hiszen az alapítvány nyertes pályázata jóvoltából ismét 8 diák és egy kísérő pedagógus utazhatott Portugáliába - Barcelos városába az idegen nyelv gyakorlása és újabb szakmai fogások elsajátítása érdekében. A Tempus Közalapítvány döntése alapján elnyert támogatás összege - 14348 euró- teljes egészében fedezte a négy hetes külföldi gyakorlat kiadásait. A projekt címe, témája minden utazót arra ösztönzött, hogy idegen nyelvi kompetenciáit fejlessze, új szakmai fogásokat, technológiákat, alapanyagokat ismerjen meg a kereskedelmi és vendéglátó egységekben. „Az idegen nyelvi kompetenciák fejlesztése a vevők és vendégek irányába” címmel indultak útnak a diákok. A szakmai gyakorlat nagy kihívás volt mindenki számára, hiszen az angol nyelv nehézségei mellett a portugál nyelv alapjaival is meg kellett birkózniuk, mert a városban sokan nem beszélik az angolt nyelvet. Így ténylegesen a pályázat címe, témája kiemelt jelentőséggel bírt. A vendéglátás és kereskedelem ágazatok szakképesítéseinél az emberekkel való kommunikáció és a szakmai feladatok ellátása elválaszthatatlan. Nagyon fontos, hogy a kettő együtt egy egységet alkosson. Mindezt a színvonalas gyakorlati helyek lehetővé tették, újszerű munkafolyamatokat is elláthattak, kommunikálhattak angol és persze portugál nyelven is. A fiúk a kereskedelmi egységben nem csak kiszolgáltak, a játékokat és kisebb háztartási eszközöket össze is kellett szerelniük, kiszállítani a vevőknek, helyben beállítani. Egy tanulónak hazánkban sem könnyű ezt a feladatot ellátni, nem hogy idegen városban, idegen nyelven. A vendéglátó helyeken érdekesség volt a mediterrán konyha, a tenger gyümölcseinek feldolgozása, melyekkel térségünkben a kisebb konyhákon nem találkoztak még. A kulturális programok lenyűgözték a fiatalokat. Az óceán látványa életre szóló élményt nyújtott. Ráléphettek a zarándok útra is, mely Santiago de Compostela- ba vezet. Megtekinthették Portugália megalapításának városát-Guimarase-t, a közel háromszáz katolikus templommal ékeskedő Braga városát, és természetesen a világörökség részét képező Porto-t a híres bormúzeumával. Nagyon gyorsan eltelt az élményekkel teli négy hetes szakmai gyakorlat a diákok számára, fájó szívvel búcsúztak új barátaiktól, gyakorlati helyeiktől, akik szerették volna, hogy ott maradjanak náluk dolgozni . Emlékül a” barcelosi kakasok”a diákok által ismét Szarvasra érkezhettek, így városunkban is megismerhetik az emberek a „kakas legendát”, mely nem csak Barcelos, hanem szinte egész Portugália jelképévé vált.
Kohut Andrásné Székely Mihály Szakképzésért Alapítvány kuratóriumának elnöke