Közösségi szolgálat
Közösségi szolgálat
Bevezető gondolatok
Tisztelt Szülő!
A 12/202. (II.7.) Korm. rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról 107. § (1) bekezdése értelmében „technikumban az érettségi vizsga megkezdésének feltétele legalább ötven óra közösségi szolgálat teljesítése.” Igaz ez a kötelezettség a kizárólag közismereti oktatásban részt vevő, kétéves érettségi vizsgára felkészítő oktatásban részt vevő nappali tagozatos tanulókra is.
Gyermekének fentiek miatt az elkövetkezendő években tanítási időn kívül 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezni.
Ennek területei a következők lehetnek:
- az egészségügyi,
- a szociális és karitatív,
- az oktatási,
- a kulturális és közösségi,
- a környezet- és természetvédelmi,
- a katasztrófavédelmi,
- a rendvédelmi szerveknél bűn- és balesetmegelőzési területen folytatható tevékenység.
Iskolánkban a közösségi szolgálat programjának elsődleges célja diákjaink képesség- és személyiségfejlesztése a szolgálat által. Lehetőséget és segítséget adunk tanulóinknak, hogy másokért élő emberekké váljanak. A szolgálat során tapasztalják meg az adás örömét és az elfogadás képességét, ismerjék meg jobban önmagukat, táguljon társadalmi felelősségvállalásuk.
A közösségi szolgálati tevékenységet az iskola szervezi meg. Együttműködési megállapodást köt a fogadó szervezetekkel, vezeti a dokumentációt, felkészíti a diákokat és segít az elvégzett munka feldolgozásában.
Fontos, hogy a diákok időben – legkésőbb 10. évfolyamon – elkezdjék a munkát, hiszen apránként tudják az 50 órát teljesíteni (tanítási napokon alkalmanként 1-3 óra, tanítási időn kívül alkalmanként 1-5 óra számolható el úgy, hogy az oda- és visszautazás nem számít bele az elvégzett munkába).
A közösségi szolgálat teljesítését az alábbi felosztásban javasoljuk:
- évfolyam: diákok érzékenyítő (bevezető foglalkozás), szülők tájékoztatása a közösségi szolgálatról, jelentkezés 2 óra
- évfolyam: terepgyakorlat 11 óra
- évfolyam: terepgyakorlat 20 óra
- évfolyam: terepgyakorlat 16 óra
- évfolyam: zárás (beszámolók a tapasztalatokról – diák, fogadó intézmény) 1 óra
A szülőnek a közösségi szolgálatra való jelentkezéskor egyetértő nyilatkozatot kell aláírnia. Fontos tudnia, hogy bár az iskola nagyon komoly szerepet kap a közösségi szolgálat megszervezésében, a törvény szerint nem kell felügyeletet, kíséretet biztosítani a közösségi szolgálathoz. Miután a közösségi szolgálat tanórai keretek között nem, csak szabadidőben végezhető, ilyen indokkal a diák nem menthető fel a másnapi számonkérések alól. Ezért célszerű a péntek délutánokat, hétvégeket, szüneteket is igénybe venni erre a tevékenységre.
Amennyiben gyermekének ismeretségi körön belül lehetősége van közösségi munka végzésére, kérem, mindenképpen jelezze az iskola felé, hiszen a munka csak akkor számolható el, ha az iskola előzetesen együttműködési megállapodást kötött a fogadó szervezettel.
Ha Ön olyan helyen dolgozik, vagy olyan kapcsolata van, ahol szívesen fogadnak középiskolás diákokat segítő tevékenység elvégzésére kérem, vegye fel a kapcsolatot az iskolai koordinátorral.
A közösségi szolgálat bevezetése mindenkitől: szülőktől, diákoktól és oktatóktól egyaránt nagyon nagy odafigyelést, komoly szervezést, együttműködést kíván. Az iskola mindent megtesz azért, hogy valamennyi diáknak az életkorához illő, megfelelő óraszámú közösségi szolgálati formát ajánljon föl.
A közösségi szolgálatról folyamatosan tájékozódhat iskolánk honlapján – www.szekelyszarvas.hu – a „Közösségi szolgálat” címszó alatt, illetve a www.kozossegi.ofi.hu oldalon.
Szerződéskötéssel kapcsolatban keressék dr. Aszódi Gabriella igazgatóhelyettest telefonon a 06-66/886-827 számon, az iskola telefonszámán (06-66/514-890) vagy személyesen a Vajda P. u. 20. szám alatt.
Az iskolai koordinátor dr. Aszódi Gabriell, aki a szolgálattal kapcsolatos bármilyen kérdésre szívesen áll rendelkezésre.
Szarvas, 2022. január 15.
Együttműködését és segítségét köszönöm:
Ozsváth Zsuzsanna igazgató
Kedves Diákunk!
Bizonyára sokat hallottál már a közösségi szolgálatról, és foglalkoztat a kérdés: Miért éppen most? Mire jó ez? Magad is tapasztalhatod, hogy egy gyorsan változó világban élünk, amelyben az emberek elrohannak egymás mellett, a sorsok és az értékek más dimenzióba kerülnek. Vajon jó ez így?
Az előző korosztályok egy része úgy nőhetett fel, hogy a társadalom olyan mintát adott, amelyben az önkéntesség, a másokért való felelősség, a kölcsönös megbecsülés, az akkor is segítés, ha nincs nagy baj, katasztrófa, nem kapott kellő figyelmet, megbecsülést és elismerést.
A közösségi szolgálattal ezen szeretnénk változtatni, hogy olyan szemlélettel lépj a felnőtt életbe, hogy érezd a felelősséged, képes legyél segítően tevékenykedni, a közösségért tenni. Ezeken a nemes eszméken túl neked is közvetlen hasznodra válhat e program, hiszen lehetőséged nyílhat megismerni számos munkahelyet, tevékenységek sorát, amelyekben tapasztalatokat szerezhetsz, megtudhatod, melyek azok a területek, ahol megállod a helyed, esetleg ezáltal könnyebben tudsz dönteni, milyen pályát válassz. Bízunk benne, hogy a program kapcsán olyan események, tevékenységek részese leszel, melyek maradandó élményekkel gazdagítanak.
Javasoljuk, hogy a naplóra vigyázz. Kérünk, hogy napra készen vezesd, hiszen ezzel tudod majd igazolni, hogy teljesítetted a kötelező 50 órát. Minden alkalommal gondosan ügyelj, hogy igazolva legyen a teljesített időd. Arról se feledkezz meg az egyes tevékenységek végén, hogy lejegyezd mivel foglalatoskodtál, s ennek kapcsán mit tapasztaltál, milyen élményekben volt részed, milyen gondolataid támadtak. Az sem baj, ha nem mindig pozitív dolgokat jegyzel le. Ekkor is írd le mi okozta a rossz érzéseket, a problémákat. Azért fontos az „akkor és most” jegyzetelés, mert később már halványulnak az érzések, másként emlékszel, s nem biztos, hogy pontosan elevenednek meg a történtek. Miért is fontos ez? Két dolog miatt is: egyrészt azért, mert a koordináló tanárnak jeleznie kell, ha valami probléma adódott és megbeszélni, hogy segíteni tudjon és megoldást találjon rá; másrészt azért, mert az 50 óra teljesítése után reflexiót kell írnod a tapasztalatokról (erről tudnivalókat a hátoldalon olvashatsz).
Az 50 órát több projekt keretében több év alatt is lehet teljesíteni. Ennek az az előnye, hogy többféle dolgot tudsz kipróbálni. Arra is van lehetőség, hogy az 50 órát egy nagy projekt révén vagy több év alatt lefutó program keretében teljesítsd.
Ha szívvel-lélekkel végzitek a feladatokat, számotokra is nyilvánvaló lesz, hogy egy fantasztikus programnak és egy életre meghatározó élménynek lettetek részesei.
Ozsváth Zsuzsanna igazgató
SZEMPONTOK
a közösségi szolgálatot záró beszámoló elkészítéséhez
Kérünk benneteket, hogy az 50 óra teljesítése után készítsetek beszámolót tapasztalataitokról, osszátok azt meg velünk. A beszámolókat Word dokumentum formájában kérjük (kinyomtatva), egy-két A/4-es oldal terjedelemben, de természetesen szívesen fogadunk hosszabb beszámolókat is.
A készítés során mindenképpen válaszoljátok meg az alábbi kérdéseket, illetve osszátok meg velünk az IKSZ-szel kapcsolatos további élményeiteket is.
Összefüggő fogalmazásokat várunk, melynek elkészítéséhez segítségül néhány kérdés. Az ezekre adott válaszokat kell „összefűzni”, hogy esszé jellegű legyen a munka.
- A közösségi szolgálatod teljesítésekor miért pont ezeket a fogadó intézményeket választottad?
- A közösségi szolgálat megkezdése előtt részt vettél-e felkészítő foglalkozáson akár az iskolában, akár a fogadó szervezetnél, ha igen milyen jellegű volt az?
- Milyen elképzelésekkel kezdted el a szolgálatot? A várakozásaidnak megfelelő vagy azzal ellentétes munka várt rád?
- Milyen feladatokat láttál el? Számodra melyek voltak a legjobb élmények és melyek a legnehezebb pillanatok a szolgálatod során?
- Milyen tudást adott neked a közösségi szolgálat? Fejlődtek-e bizonyos készségeid, képességeid, pl. felelősségérzet, önállóság, empátia, stb.
- Érzékenyebbé váltál-e a téged körülvevő világ problémái iránt?
- Befolyásolja a közösségi szolgálat a pályaválasztásodat?
- Mit tanácsolnál azoknak a diáktársaidnak, akik még nem kezdték el a szolgálatot?
- Kedvet kaptál-e ahhoz, hogy a későbbiekben végezz önkéntes tevékenységet?
Egyéb tudnivalók:
Formázási követelmények/javaslatok
A feladatokat A/4-es lapra, Times New Roman betűtípussal, 12-es betűmérettel, sorkizártan kell elkészíteni. Javasolt oldalbeállítás: bal-jobb-lent-fent: 2 cm, sortávolság: 1,5 legyen. A beszámolón mindenképpen tüntesd fel a neved és az osztályod (olvashatóan) akár aláírásként, akár külön borítólapon.
A munkák leadási határideje: 2022. március 31.